Przeproteinowanie, przesuszenie, przetłuszczenie i zbytnie nawilżenie włosów to problemy, z którymi muszą zmagać się kobiety. Powstają na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy emolientami, proteinami i humektantami, czyli składnikami wykorzystywanymi w pielęgnacji skóry głowy.

Sprawdź, jak poprawnie dbać o pasemka, aby twoja fryzura zachwycała każdego dnia.

wlosy.jpgWłosy zbytnio nawilżone.

Jeżeli włosom dostarczymy za dużo humektantów, staną się spuszone, obciążone, przetłuszczone, a do tego będą długo schły i mogą sprawić wrażenie nieświeżych. Do substancji silnie nawilżających zalicza się między innymi: aloes, glicerynę, miód, mocznik, cukier, panthenol. Co zrobić, aby włosy znów stały się zdrowe i piękne? Regularnie stosuj szampony z detergentami, maseczki proteinowe i emolientowe. Kilka razy w miesiącu warto uzywać szamponu z zawartością SLS lub SLES.

Włosy przeproteinowane.

Włosy przeproteinowane to takie, którym dostarczyłyście zbyt dużo protein (keratyny, jedwabiu, kolagenu). Składniki takie znajdują się w produktach przeznaczonych do regeneracji suchych i zniszczonych pasemek. Niestety, substancje te mogą szkodzić i pogarszać kondycję włosów. Skutek? Brak połysku, utrudnione szczotkowanie, rozdwojone końcówki, powiększona objętość. Jak pomóc uszkodzonym włosom? Stosuj naprzemiennie szampony nawilżające i oczyszczające. Na jakiś czas zrezygnuj z pielęgnacji proteinowej; zastąp ją kuracją nawilżającą. Być może dobrym rozwiązaniem będzie podcięcie włosów.

Włosy przetłuszczone.

Kiedy gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, włosy stają się przetłuszczone. Podobnie dzieje się wtedy, gdy: niedokładnie zmyjesz szampon, maskę lub odżywkę; stosujesz intensywną pielęgnację; nieregularnie oczyszczasz włosy. Jeżeli twoje włosy są tłuste u nasady i suche na końcach, oznaczać to może, że niedokładnie je myjesz, źle zmywasz kosmetyki lub stosujesz zbyt dużo emolientów i protein. Natomiast włosy przetłuszczone na całej długości zostały poddane zbyt intensywnej kuracji nawilżająco – natłuszczającej. Aby oczyścić pasemka i skórę głowy, zastosuj szampon z silnym detergentem.

Włosy przesuszone.

Jeśli stosujesz kosmetyki z proteinami i ziołami lub używasz olejków, to twoje włosy staną się przesuszone. Jak poprawić kondycję włosów? Zrezygnuj ze stosowania produktów, które wysuszają włosy. Używaj oczyszczających szamponów i wybieraj takie olejki, które przeznaczone są do pielęgnacji przesuszonych włosów. Regularnie używaj maseczek emolientowych i nawilżających. Zobaczysz, że twoje włosy na pewno docenią taką troskę.