Problem elektryzowania się włosów najczęściej zaczyna się późną jesienią lub zimą. Wówczas sięgamy po czapki i grube, wciągane przez głowę swetry oraz przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach. Włosy mają ładunek dodatni, tak samo, jak cząsteczki kurzu w ciepłym pomieszczeniu i cząstki włókien w tkaninach (np. czapkach, szalikach i swetrach). Ponieważ jony o tym samum ładunku odpychają się – nasze włosy również zaczynają to robić, unosząc się wokół naszej głowy.

Ten problem dotyka najczęściej suchych, zniszczonych i mniej obciążonych włosów.

wlosy.jpgJak zapobiegać elektryzowaniu się włosów?

1. Nawilżaj je.

Zimą najważniejsze dla włosów będą tzw. emoilienty- czyli substancje, które stworzą na powierzchni włosa specjalny film ochronny, który nie pozwoli im na utratę wody z wnętrza. Staną się cięższe i nie będą miały siły unosić się do góry. Bardzo sprawdzą się nawilżające spraye do włosów, które pomogą nawilżyć włosy w miejscach, gdzie panuje suche powietrze. Taki spray można nosić w torebce i stale mieć przy sobie. Niektóre naturalne olejki również świetnie ujarzmią elekryzujące się włosy. Dobrze sprawdzi się olejek arganowy, który ma właściwości nawilżające.

2. Używaj szczotek i suszarek z jonizacją.

Te urządzenia generują jony ujemne, dzięki czemu nasze włosy nie będą przeciążone dodatnimi ładunkami. Kobiety, które mają bardzo cienkie włosy, powinny jednak używać takich urządzeń z umiarem, ponieważ jonizacja bardzo wygładza włosy. Zbyt cienkie pukle znacznie stracą swoją objętość i oklapną.

3. Kup drewniany grzebień (najlepiej z drzewa neem, który dodatkowo zadba o skórę głowy i wzmocni cebulki włosowe, a nawet przyspieszy ich wzrost). Drewno nie przewodzi ładunków elektrostatycznych tak, jak robi to plastik w popularnych grzebieniach.

4. Używaj płynów elektrostatycznych do tkanin.

Dobrze spełni się w tej roli płyn do płukania tkanin. Czapki i szaliki można również spryskać specjalnym płynem elektrostatycznym. Dobrą metodą będzie rozrzedzenie wodą płynu do płukania tkanin i spryskanie nim czapek i innych części garderoby.

5. Wietrz pomieszczenia i zainwestuj w nawilżacze powietrza.

Utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Zyskają na tym nie tylko włosy, ale również skóra, która przestanie się przesuszać. Wietrz mieszkanie i zaopatrz się w nawilżacz powietrza- może być elektryczny, który uwalnia parę, lub najprostszy, gliniany. Ten drugi napełniamy wodą i po prostu wieszamy na grzejniku lub w jego pobliżu.